HAFTANIN MEKANI

CİĞERİSTAN

Herkese tekrar merhabalar… İstanbul farklı lezzetleri her köşede tadabileceğiniz dopdolu bir şehir biliyorsunuz. Ben de Zomato’yu sürekli kurcalayıp duruyorum. En yüksek puanlı restoranlar arasında karşıma hep Başakşehir’deki Ciğeristan çıkıyordu. En sonunda deneme fırsatını bulduk.

Ciğeristan Başakşehir, Temmuz 2018

2 kez gitme fırsatı bulduğum restoranın en ön plana çıkan özelliği hizmet anlayışı. Bir kez akşam, bir kez de öğle yemeği için gitmiştik. Menüde çok fazla bir seçenek yok ama ciğer ve çöp şiş konusunda iddialılar. O yüzden biz de onları denedik. Yarımşar porsiyon şeklinde hazırlayabiliyorlar. Böylece 2 lezzetten de tatmış oluyorsunuz.

Ciğeristan Başakşehir, Temmuz 2018

Fiyat olarak bence pahalı ama yanında getirdikleri sınırsız salata ve mezeleri de fiyatın içine katmışlar. Adana

usulü bir kültür vardı. Orada da sınırsız mezeler geliyordu. O şekilde düşünmüşler. Yağlı lavaş, yağsız lavaş, acılı ezme, yeşillik, soğan, mangalda soğan domates biber, salata yanında garnitür olarak geliyor ve bittikçe yenileniyor. Servis ciddi hızlı. Daha oturduğunuz an her şey önünüze geliyor. Şiş ve ciğerin fiyatı aynıydı diye hatırlıyorum.

 

Ayranın yayık ayran olmasını sevdim. Bu tip yerlerde ben her zaman açık ayranı arıyorum. Mezeler baştan savma değil, titizlikle hazırlanmıştı. Önden mezeler geldi.  Yaklaşık 10 dakika içinde de şişlerimiz geldi.

Ciğeristan,Başakşehir,Temmuz 2018

Ciğer mi şiş mi diye soracak olursanız ben şişi daha çok sevdim. Ben ciğeri zaten pek seven biri değilim ama Gürhan da şişi daha çok beğendi. Belki de şiş aşırı lezzetliydi karar veremedim. 🙂

Menüde bir de Adana’ya has olan kaşarlı su böreği vardı. 2. gittiğimizde onu da denedik ama fotoğraf çekmeme fırsat kalamadan yemişiz. 🙂 Lezzeti Adana’daki Levent Börekçilikle yarışır ama maalesef geçemez. 🙂 Yine de çok çok güzeldi.

Mekanın iç kısmına girip fotoğraf çekmek istediğimi söylediğimde çok sıcak karşıladılar ve hemen buyur ettiler hatta bir de tatlı ikram ettiler. 🙂

İçerisi tertemiz, pırıl pırıldı. Dekorasyon ise gösterişli. Osmanlı havası seziyorsunuz. Tatlılar da oldukça çeşitliydi. Ben çok memnun kaldım. Tek eleştirebileceğim nokta, şişlerin 10 tanesini de aynı anda getirmeleri. Siz yerken diğerleri soğuyor. Erzurum‘daki cağ kebapçıları gibi doydukça getirseler daha keyifli olabilir belki. Çözüm olarak önce bir porsiyon söyleyip daha sonra diğerini söyleyebilirsiniz belki. Biz düşünememiştik.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle… Hoşça kalın…

AdresBaşakşehir Mahallesi, Başak Mahallesi, Hürriyet Blv. No:74, 34480 İstanbul
Çalışma saatleri24 saat açık
Rezervasyon: cigeristan.com.tr

 

 

 

 

 

 

 

 

Şehir değiştirmesiyle birlikte mesleğine ara verip, farklı yerleri keşfetmeye daha fazla vakit ayıran, İstanbul'da bir İzmirli. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir