YURT İÇİ SEYAHAT

TRABZON’DA AKŞAM YEMEĞİ

Tekrar merhabalar… 🙂 Siz de Karadeniz Bölgesi denildiğinde heyecanlananlardan mısınız? Her köşesini merak ettiğim, karşıma çıkan her yerde fotoğraflarına bakmaya doyamadığım bölgenin ufacık bir kısmına 1 gecelik de olsa gitme fırsatı buldum.  Geçtiğimiz Kasım ayında Gürhan’ın Trabzon’a iş için gitmesi gerekince peşine takıldım. Giderken hayallerimiz akşam merkezini gezmekti ama geç saatte varınca ve bir de üzerine yorgunluk eklenince sadece yemek yemeye fırsat bulabildik.

Trabzon, Kasım 2017

Fotoğraf çok net çıkmasa da size özellikle dağlarını göstermek istedim. Havalimanı denizin gerçek anlamda içinde. Yaklaşırken izlemekten en keyif aldığım an ise, zirvedeki evlerin dizilişiydi. O kadar yüksekte, dağın en zirvesinde sıra sıra dizili evlerin yeşilin arasındaki görüntüsü paha biçilemezdi.

Akşamüstü indiğimiz Trabzon’da önce otelimize yerleştik. Bizi otele kadar bırakan şoförümüzün tavsiyesiyle otelin tam karşısındaki balık restoranına gittik.

Balıkçım Restoran’da öncelikle tezgahtan balığınızı seçiyorsunuz, seçtiğiniz balığı istediğiniz şekilde pişiriyorlar.  Biz mevsimi diye palamut ve zargana seçtik. Balıkları pişirme şeklini üstatlara bıraktık.

Balıkçım, Trabzon, Kasım 2017

Yemek için üst kat balkonu tercih ettik. Hafta içi olmasına rağmen yemek saatinde epeyce kalabalık olan restoranın samimi ortamına bayıldım.

 

Balıkçım, Trabzon, Kasım 2017

Tavsiyeleri üzerine başlangıç olarak balık çorbası aldık. Bugüne kadar içtiklerim balık çorbası değilmiş. Böyle güzel bir çorba olamaz! Kıvamı ve lezzeti mükemmeldi.

Yanında ikram olarak köz patates ve hamsi kuşu getirdiler. Biz bir de salata sipariş ettik. Mısır ekmeği elbette olmazsa olmazlardan.

 

Balıkçım, Trabzon, Kasım 2017

 

Hamsi kuşunun evde yapılan versiyonunu bir kez denemiştim.  Benim daha önce denediğim 2 hamsinin birleştirilip yağda kızartılmasıyla oluşan versiyonuydu. Burada yediğimiz ise daha köfte gibiydi. Böyle olmasını daha çok sevdim.

Balıkçım, Trabzon, Kasım 2017

Çorbalar bitince zargana ve palamutlar masamıza teşrif etti. Zarganayı çıtlatma olarak pişirmişler. Palamut ise ızgaraydı.

Çıtlatma aslında bana göre buğulamaydı. Belki yöredeki adı çıtlatmadır çok emin değilim. Belki de ikisi bambaşka şeylerdir ondan da emin değilim. 🙂  Zarganayı ilk defa yedik. İnce, uzun ve kılçıklı bir balık. Parmak kadar kesip altında bol soğanla, maydanoz ve limonla pişirmişlerdi. Balığın kendisi çok lezzetli olsa da, ben buğulama tarzı balık yemeklerini çok sevmediğim için bana çok hitap etmedi.

Palamut ise yediğim en lezzetli balık olabilir. İzmir’de palamudu ızgara olarak sipariş ettiğimizde, genelde balığı ortadan ikiye bölüp fileto olarak pişiriyorlardı. Burada tavadaki gibi dilim dilim parçalamışlardı ve balık lokum gibiydi. O kadar hafif olmuş ki, sanki yediğiniz palamut değil de başka bir şey.

Balıkçım, Trabzon, Kasım 2017

Bu kadar yemeye ödediğimiz hesap ise 75 TLydi. Restorandan kalktığımızda caddede biraz yürüdük. Yıllar önce Karadenizli bir öğrencimin annesi bize laz böreği yapıp yollamıştı ve tadı damağımda kalmıştı. Yine tavsiye üzerine Balıkçım Restoran’ın az ilerisindeki Tatlıcı Nejla Hanım’a gittik.

Daha önce laz böreğini tatma fırsatı buldunuz mu bilmiyorum ama biraz anlatacak olursam, baklavalık yufkanın içerisine muhallebi eklenerek yapılan bir şerbetli tatlı. Börek gibi kare kare dilimlenerek servis ediliyor. Baklavaya göre çok daha hafif.

Nejla Hanım, Trabzon, Kasım 2017

Tatlılarımızı yedik, çaylarımızı içtik. 2 çay, 2 tatlı için 25 TL hesap ödedik. Çok fazla doymamış olsaydım mutlaka bir porsiyon daha yerdim. Bayıldım.

Yemekten sonra yakınlardaki alışveriş merkezine gittik. Trabzon’un tereyağı meşhur olduğu için tereyağı aldık. Vakfıkebir tereyağını önerdiler. Birde zile pekmezi aldık. Zile pekmezini buzdolabına koyarak canınız tatlı çekince dondurma niyetine yiyebilirsiniz.  (Diyet yapmaya çalışırken ben 🙂 )  Ne kadar ödediğimizi hatırlamıyorum ama fiyatlar İstanbul fiyatlarının epeyce altındaydı. Biz almadık ama bir arkadaşımızda yemiştik. Dil peyniri ya da telli peynirini de tavsiye ederim.

Alışveriş merkezinin hemen önü boylu boyunca kumsaldı. O kumsala bakan çok güzel bir çay bahçesi vardı. Akşamı kahveyle sonlandırdık.

Trabzon, Kasım 2017

Kafenin ağaçları fenerlerle süslemesine bayıldım.

Trabzon, Kasım 2017

Zaman çok kısıtlı olsa gördüğüm kadarıyla ( Ki hiç bir şey görmedim.)  Trabzon’u çok sevdim. Umarım bir gün uzun uzun gezme fırsatını bulurum. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın…

 

 

 

 

Şehir değiştirmesiyle birlikte mesleğine ara verip, farklı yerleri keşfetmeye daha fazla vakit ayıran, İstanbul'da bir İzmirli. :)

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir