HAFTANIN MEKANI

PENINSULA RESTAURANT

Tekrar merhabalar… Bu sefer haftanın mekanı olarak tanıtacağım yer Karaköy’deki Golden City Hotel’in çatı katındaki Peninsula Restaurant.

Doğum günümde eşim sürpriz bir akşam yemeği organize etmiş. Mekana gidene kadar hiç bir detayı paylaşmadı.  Karaköy’e arabayı park ettik. Çok az yürüdükten sonra Golden City Hotel’in önünde durduk. Çatı katına çıktık ve mükemmel bir İstanbul manzarası bizi karşıladı.

 

Peninsula Restaurant, Nisan 2018

Mekan çok büyük değil. Otelin çatı katı. Sigara kullananlar için bu harika manzaraya karşı ufak bir teras alanı mevcut. Restoranın 3 tarafı da sadece cam ve farklı açılardan Galata manzarasına sahip. Rezervasyon kesinlikle gerekli. Gürhan yaklaşık 3-4 gün önceden rezervasyon yaptırmış. Şansımıza cam kenarı masa ayarlayabilmiş.

Masaya geçtiğimizde masamız gül yapraklarıyla süslüydü. Restoranın süsleme paketleri de mevcutmuş. Evlenme teklif edecekler, yıl dönümü ya da doğum günü kutlayacaklar için biçilmiş kaftan.

 

Peninsula Restoran, Nisan 2018

 

Masada bu süslemeleri görünce biraz havaya girmedim değil. 🙂 Romantizm en üst seviyedeydi. 🙂 Sanırım bunlar 30’dan yukarı doğru çıkmaya başladığım için bozulan moralimin yerine gelmesi için yapılan jestlerdi. 🙂

Bizimle o gece ilgilenen kişi Ömer Bey’di. Çok sıcakkanlı, işini çok severek yapan biriydi ve sayesinde gecemiz daha da güzel geçti.  Başlarken ekmek servisiyle birlikte, peynir ve zeytin ezmesi  geldi.

 

Peninsula Restoran, Nisan 2018

Zeytin ezmesinden çok hoşlanmadığımdan çok bir yorum yapamayacağım ama peynirin çok lezzetli olduğunu söyleyebilirim.

 

 

Peninsula Restoran, Nisan 2018

Restoranın menüsünde hem et hem de balık seçenekleri var. Biz o akşam tercihimizi etten yana kullandık.

Başlangıçlardan zeytinyağlı seçenekleri iddialıydı. Ben vişneli yaprak sarmasını merak ederken, Gürhan’da kabak çiçeği dolmasını denemek istedi. Ben de kabak çiçeği dolmasına hayır diyemediğim için onda karar kıldık. Ömer Bey sağ olsun yanına ikram olarak vişneli yaprak sarma da ilave etmiş.

 

Peninsula Restoran, Nisan 2018

Salata tercihimiz çoban salatasıydı. Ara sıcak olarak paçanga böreği istedik. İçecek olaraksa, kırmızı şarap tercih ettik. Servis hızı, sunum, lezzet hepsi mükemmeldi.

 

Paçanga böreği, bizim vazgeçilmezimiz. Kahvaltıya da gitsek, akşam yemeğine de, menüde varsa hiç kaçırmıyoruz. Peninsula Restoranda da bol malzemeli yapmışlardı. Ayrıca neredeyse hiç yağ çekmemiş gibi hafifti.

Ana yemek seçeneği ise bence kısıtlıydı. Daha doğrusu genel olarak menüde geleneksel Türk mutfağından seçenekler vardı. Bu kadar romantizm kokulu bir yerde dünya mutfağı daha iyi gidebilirdi diye düşünüyorum. Çökertme kebabını sevdiğimizden ikimiz de aynı siparişi verdik. (Genelde farklı tatlar denemeyi sevdiğimizden 2 ayrı yemek sipariş etmeyi tercih ediyoruz.)

Ana yemeğin sunumu gösterişli olsa da benim damak tadıma pek uymadı. Et ve köfteyi bir arada kullanmışlardı. Farklı olabileceğini düşünsem de, bende lezzet karmaşası oluşturdu. Köfte pek lezzetli değildi. Et ise fazla pişmişti. Patatesler de daha ince ve çıtır olabilirdi. Tabii ki bunlar benim damak tadıma göre yorumlarım. Belki bir başkası beğenebilir.  Porsiyonlar ise büyük. Bana fazla geldi.

Bu arada hava karardıkça İstanbul’un güzellikleri çok daha fazla ortaya çıkıyordu. Fotoğraf çekmeye doyamadım desem yeri.

Peninsula Restoran, Nisan 2018

Mide fesadı geçirdiğimden Gürhan’a tatlı söylememesi konusunda baskı yaptım. Meğer harika bir pastayla yeni yaşım için dilek dileyecekmişim. 🙂

Peninsula Restoran, Nisan 2018

Pastanın lezzetiyle romantizm bulutlarım bile dağıldı. O kadar lezzetliydi ki anlatamam. Sanırım kendileri üretiyor çünkü otelin lobisindeki kafede de aynı pastalardan gördüm. Tam sevdiğim gibi bol çikolatayla geceyi sonlandırdık.

Ana yemek dışında benim için kusursuzdu. Eğer özel günleriniz için bir mekan ayarlamak istiyorsanız şiddetle tavsiye ederim. Hesabı tam öğrenemesem de sanırım 300 TL civarıydı. Süslemeler ve pasta için ekstra ödüyorsunuz elbette. Hesap yanında getirilen lokum ikramı yan masalardaki turistleri çok mutlu etti.

Peninsula Restoran, Nisan 2018

 

Peninsula Restoran, Nisan 2018

İstanbul manzarasına doyduğumuz Peninsula Restoran’a ait bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Bir sonraki yazımda tekrar görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın…

 

AdresArap Cami Mahallesi, Tersane Cd. İstanbul Golden City Hotel No:111, 34420 Beyoğlu/İstanbul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şehir değiştirmesiyle birlikte mesleğine ara verip, farklı yerleri keşfetmeye daha fazla vakit ayıran, İstanbul'da bir İzmirli. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir