HAFTANIN MEKANI

GÜLBEYAZ-I ZİYAFET RESTORAN

Yolu Akhisar’ a düşenler “Türkiye’nin en iyi kuzu çevirmesi!” sloganını çok iyi bilir. Biz de İzmir-İstanbul arasında gidip gelirken hep aklımıza düşen kuzu çevirmeyi aklımızda duracağına midemizde dursun diyerek dönüş yolunda yemeye karar verdik.

Slogan çok iddialı olduğundan beklentiyi yükselterek yollara düştük. Restorana vardığımızda çok güzel bir bahçe bizi karşıladı.  Ege’ye yaz geldiği için bahçenin keyfini çıkarabildik.

Gülbeyaz-ı Ziyafet Restoran, Akhisar, Nisan 2018

 

Gülbeyaz- Ziyafet Restoran, kuzu çevirmesiyle iddialı olduğu kadar şarküteri ürünleri ile de öne çıkıyor. Önümüze açılan serviste özellikle sucuk ve peynirler gözümüze çarptı. Ama biz İzmir’den yaklaşık 10 yıllık erzağımızı yüklendiğimiz için (aileler işte) hiç bir şey alamadık.

İkimiz de birer porsiyon kuzu çevirme söyledik. Ortaya ikram olarak keşkek, köz patlıcan salata, yeşil salata ve acılı ezme geldi. Ben ki keşkek sevmem… Çok lezzetliydi. Ortaya gelen ikramlara genelde özenmezler ya, burası sanki sipariş verilmişçesine özenerek hazırlamıştı.

 

Salatalardaki zeytinyağının lezzeti beni benden almaya yetti.  (Ege farkı.)  Kuzu çevirmemizi beklerken başladım etrafı incelemeye. Her zamanki gibi misafirlerimiz vardı.

 

Gülbeyaz-ı Ziyafet Restoran, Akhisar, Nisan 2018

 

Gülbeyaz-ı Ziyafet Restoran, Akhisar, Nisan 2018

Masalar bu bahçenin kenarına atılmış. Mekanda düğün gibi organizasyonlar da yapılıyormuş.

Beklediğimden hızlı servis edilen kuzu çevirme, en sonunda önümdeydi.

Gülbeyaz-ı Ziyafet Restoran, Akhisar, Nisan 2018

Kuş üzümlü pilavla ve sıcak,yumuşacık bazlama ekmeğiyle servis edilen kuzu çevirme harikaydı. Kuzu etinin yağlı ve ağır tadı yoktu. Yemesi keyifli olduğu kadar sonrasında hiç rahatsız etmemesi de artı puan. Dışarıda kuzu tandır veya bu tip bir kuzu eti yediğinizde genelde porsiyonu küçük tutarlar ama buranın porsiyonu çok doyurucuydu. Ben bile zor bitirdim. 🙂  Bu arada ayran sunumları çok başarılıydı. Bana Gaziantep‘i hatırlattı.

Gülbeyaz-ı Ziyafet Restoran, Akhisar, Nisan 2018

Tatlı olarak ikramları ise dondurmayla servis edilen irmik helvasıydı.

Gülbeyaz-ı Ziyafet Restoran, Akhisar, Nisan 2018

Ben irmik helvasını tane tane sevdiğimden benim damak tadıma pek uymadı. Onun dışında her şeye bayıldım.

Gülbeyaz-ı Ziyafet Restoran, Akhisar, Nisan 2018

Servislerin üzerinde övülen şarküteri ürünlerini en azından görmek için marketi gezdik. Markette yöresel ürünler de satılıyor. Özellikle kasap sucukları dikkat çekiyordu.

 

Gülbeyaz-ı Ziyafet Restoran, Akhisar, Nisan 2018

Hesap kısmına gelecek olursak, ortaya gelen keşkek, patlıcan salatası, mevsim salata, acılı ezme, 2 porsiyon kuzu, 2 tane ayran, su, tatlı ve çaya 95 TL ödedik. Kendi çiftliklerinde yetiştirdikleri kuzuları kesildikten sonra 1 hafta kadar dinlendirip, sonrasında da 3, 5 saatte pişirdiklerini göz önünde bulundurursak fiyat gayet iyiydi.

Bu arada yol üstünde 2 tane şubeleri varmış. Biz İzmir-İstanbul yönündeki ilk şubeye gittik. Diğeri de yaklaşık 5-10 dakikalık mesafedeydi. Biz çok beğendik. Umarım siz de beğenirsiniz… Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

 

Adres

  • Hürriyet Mah (İzmir İstanbul Karayolu)
  • Akhisar – Manisa – Türkiye

İletişim

  • +90 236 414 1400

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şehir değiştirmesiyle birlikte mesleğine ara verip, farklı yerleri keşfetmeye daha fazla vakit ayıran, İstanbul'da bir İzmirli. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir