HAFTANIN MEKANI

MEŞHUR KÖFTECİ MUSTAFA USTA

Üçpınar köyünün meşhur köftecisi Köfteci Mustafa’dan herkese merhabalar… Üniversiteyi Manisa’da okuyanların ya da Manisa’da çalışanların çok iyi bildiği lezzeti 10 sene sonra tekrar tadabildiğim için çok şanslıyım.

İzmir’de oturup Celal Bayar Üniversitesi’nde okuyanlar çok iyi bilir ki, dersleriniz arasında boşluklar olsa da gidecek yeriniz pek yoktur. (Özellikle benim gibi Muradiye Kampüsü’nde okuduysanız.) Boş dersleri olanların servis şoförleriyle iş birliği yaparak gitmek için can attığı Meşhur Köfteci Mustafa’ya mezun olduktan sonra hiç yolum düşmedi. Hatta Gürhan’ı da götürüp tattırmayı çok istemiştim ama İzmir’de otururken hiç fırsatımız olmadı.

8 Nisan için İzmir planı yaptık. Her şey hazır her zamanki gibi uçaklar doluydu. Neyse pazartesi gideriz dedik. Pazartesi olup çattığındaysa, birbirimize arabayla gitsek nasıl olur diye sorarken bir baktım Osmangazi Köprüsü’nde kahve içiyorum.

 

Osmangazi Köprüsü, Nisan 2018

Osmangazi Köprüsü’nde kahve molası verdikten sonra ver elini İzmir. Arabayla gitme isteğimizin başlıca sebebi yolda bir yerlere girip çıkabilme rahatlığı ve farklı şeyler yiyebilme lüksü tabii ki. Bu sefer Üçpınar Köyü’ndeki köfteciye gidecektik, gitmeliydik ve gittik.

Üçpınar Köyü, çok sıcakkanlı insanların yaşadığı ufak tatlı bir köy. Köyün yolları o kadar güzel ki, yol boyu üzüm bağları size eşlik ediyor.

 

Manisa Üçpınar Köyü, Nisan 2018

 

Köy yollarından geçerken bir sürpriz çıkıyor karşımıza. Karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir tatlı kaplumbağa korkudan kabuğuna saklanmış. Tabii ki dayanamadım. Hayvancığı alıp karşıya geçirdim. (Bu bana tırnaklanmış ellere mal oldu ama olsundu. )

 

Üçpınar Köyü, Manisa, Nisan 2018

 

Yolda az daha ilerleyince köfteciye vardık. Kapı önünde bir kaç masa, büyük iç salon ve arka bahçe ile hizmet veren Meşhur Köfteci Mustafa’da biz arka bahçeyi tercih ettik. Yıllar önce olduğu gibi (tamam yaşlandım kabul ediyorum şu an) çalışanların gülen yüzleriyle karşılandık.

Meşhur Köfteci Mustafa,Üçpınar Köyü, Nisan 2018

Hemencecik köfte ve ayran söyledik. Buranın en sevdiğim yeri, köyün insanlarının çalışması, tamamen ev yapımı kendi imalatları olan tatları yine ev usulünde servis etmeleriydi. Ortaya hemen salata, patates salatası ve piyaz üçlüsü geldi. Üniversite yıllarımda bazen sarma sarıp ortaya da bir tabak koyuyorlardı.

Egeliler çok iyi bilirler, zeytinyağlarının tatları bir başka olur. Biz de salatalardaki zeytinyağının lezzetine doyamadık. Köfteleri beklerken etrafı inceledim. Arka bahçe ferah ve havadar. Cam kenarı masalarda  güzel sardunyaların ve muhabbet kuşu evinin manzarasını izleyebilirsiniz.

 

Beklenen lezzet karşımdaydı işte. Köftelerimiz sonunda gelmişti! Köftenin yağının bandırıldığı ekmeklerin üstündeydi hemde!

Meşhur Köfteci Mustafa Usta, Nisan 2018

Köftelerin dışı çıtır, içi sulu, ekmekler çıtır çıtır kızarmış ama mis gibi yağlı, yanında az pişirilmiş domates ve biberle beni benden aldı. Yanında da buz gibi bir ayran.

 

Meşhur Köfteci Mustafa Usta, Manisa, Nisan 2018

Bir porsiyonda gördüğünüz gibi 8 adet köfte var ama tıka basa doymamıza yetti. Sonrasında bir ümit sütlacınız var mı acaba diye sordum. Bir baktım birer sütlaçla ortaya mis gibi kıtır kıtır kabak tatlısı geldi.

 

Kabak tatlısını kireçte yapıyorlar ve gerçekten yediğim en iyi kabak tatlısı. Yıllardır hiç değişmedi. Kabaklar kendi üretimleriymiş. Belki de lezzetin kaynağı oradan geliyordur. Sütlaç zaten ev sütlacının en güzel hali. Sadece tatlıları için bile gidilmeye değer.

Biz kabak tatlısına doyamadığımızdan, birer kilo da ailemize alıyoruz. Yanına da küçük bir kaba tahin koydular. Böylece evde de aynı lezzette yiyebildik.

Gelelim ne kadar ödediğimize. Ortaya gelen salata, piyaz ve patates salatası ikramları, 2 porsiyon köfte, 2 ayran, 2 sütlaç ve 1 kabak tatlısı 47 TL tuttu. Biz ekstra tatlılarla birlikte 81 TL hesap ödedik.

Eğer Manisa çevrelerindeyseniz, mutlaka listenize eklemelisiniz. Bu arada pazar günü gideceklerin dikkatine! Yoğunluktan dolayı biraz bekletebileceklerini duvara yazmışlardı bilginize. 😉

Bu arada mekan her ne kadar köftesiyle ünlü olsa da menülerinde ciğer de vardı ama biz denemedik. Bir de kahvaltısının da çok güzel olduğunu eklemek isterim. Fırsatı olanlar kahvaltıya da gitmeli.  Bir sonraki yazıda tekrar görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın.

Meşhur Köfteci Mustafa Usta, Manisa, Nisan 2018

 

AdresÜçpınar Mahallesi, 45150 Manisa Merkez/Manisa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şehir değiştirmesiyle birlikte mesleğine ara verip, farklı yerleri keşfetmeye daha fazla vakit ayıran, İstanbul'da bir İzmirli. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir