HAFTANIN MEKANI

KASAP OSMAN

Herkese merhabalar… Bu haftanın mekanı, Sirkeci’nin meşhur tarihi lokantalar sokağındaki Kasap Osman.

Eminönü-Sirkeci hattı bana kalırsa İstanbul’un en iyi lezzet köşelerinden. Bir diğer kısımsa, şüphesiz Fatih’in Sur çevresi. Bir de Yusufpaşa tramvay istasyonu bölgesi var ki,daha henüz keşfe çıkmadım. O bölge genelde Suriye,Uygur,Irak restoranlarıyla öne çıkıyor. Gidenler, deneyenler epey memnun ayrılıyor.

Bu sokak baştan sona bir başka! Kasap Osman’da otururken, karşıda Hocapaşa Pidecisi’ni gözüme kestirdim. 🙂 Her köşe beni çağırıyor sanki! (Sonra Pelin niye sağlıklı beslenemiyor? 🙂 )

Yine dağıldım bak. Konumuza dönecek olursak, Kasap Osman, döneriyle meşhur. Öyle öyle değil hatta iddialı. Közde döner yapıyorlar. Dönerin yanı sıra ızgara çeşitlerinin de hemen hemen hepsi mevcut. Ben bir yerin nesi meşhursa onu yemeyi tercih ediyorum. O yüzden de tabii ki döneri mideye indirdim. Kesinlikle güzel ama daha iyilerini kesinlikle yedim. Gerçek döner lezzeti zaten sossuz, lavaş üstü et şeklinde servis edilende oluyor bence. Burada da servis o şekilde. Daha iyilerini soracak olursanız, İstanbul için Bayramoğlu’nu kesinlikle tek geçerim. İzmir’de de Karşıyaka Çarşı’daki Sakıpağa çok iyidir. Bir de Bostanlı’daki Köfteci Remzi ve Doyuran.

Lokantada covid önlemlerinin de pek alındığını söyleyemeyeceğim. Girişte duran dezenfektandan sıkıp masaya geçtik. Eşimle tam oturacağız, garson geldi ve “Abi o kaliteli ve etkili değil, bu daha etkili al bundan sık.” diyerek başka bir dezenfektan getirdi. Açıklamasıysa, gelen geçenin her dakika sıktığı için müşteriye kalmadığından kapıya daha düşük kaliteli koyduğunu söyledi. Haksız diyemiyorum ama haklı da diyemiyorum. Neyse. 🙂

Gitmek isteyenler için adresi aşağıya bırakıyorum. Fiyat kısmını not almayı unutmuşum ama 2 kişi sanki 80 TL civarı ödemiştik diye hatırlıyorum. 2 ayran, adana kebap ve döner.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın…

Adres: Hocapaşa Mah. Hocapaşa Sok. No:22, Sirkeci

Şehir değiştirmesiyle birlikte mesleğine ara verip, farklı yerleri keşfetmeye daha fazla vakit ayıran, İstanbul'da bir İzmirli. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir