İSTANBUL'UN KAÇIŞ NOKTALARI

BELGRAD ORMANI

Herkese tekrar merhabalar. İstanbul’da sıkılanlardan mısınız? Biz de öyleyiz. Malum pandemiden dolayı çok da rahat gezdiğimiz söylenemez. Uzaklaşmak zaten pek mümkün değil. Biz de fırsattan istifade İstanbul’un çok da gezmediğimiz köşelerini gezelim dedik. Bunlardan biri de utanarak söylüyorum ki Belgrad Ormanı! 🙂

5 senedir en az 10 kez gitmeye çalıştığımız, navigasyonun azizliğine uğrayarak 2 defasında da bulamayıp bambaşka yerlere gittiğimiz Belgrad Ormanı’na en sonunda hafta içi bir gün gitme fırsatı bulduk. Atatürk Arboretumu‘na tam da bir sonbahar zamanı giden biz, bu sefer yeşilin her tonuna doyduk.

Öncesinde çok araştırma yapmadan gittiğimizden, Atatürk Arboretumu gibi yiyecek içeceğin yasak olduğunu düşünüyorduk. O yüzden de yanımıza sadece bebek maması alarak gittik. 🤦‍♀️ Meğer epeyce kapsamlı piknik alanları varmış. Hatta cafeler, mangal satan marketler bile var.

Orman genelinde, hamağını alıp yatanlar mı istersiniz, çadırını kurup kamp yapanlar mı ararsınız, yoksa sosyeteyle birlikte yürüyüş keyfine mi çıkarsınız. 🙂 Alan çok büyük ve onlarca alternatif var. Pek çok mesire yeri var. Bu alanlar dışında mangal yakmak kesinlikle yasak ve çok ciddi cezaları var. Ama piknik falan serbest.

Ayrıca yürüyüş parkuru dışında ufak patikalar var. Azıcık daha ormanın derinliklerine girebiliyorsunuz. O bölümler de epey keyifli. Bir de çamur kaplı yollar vardı ki, biz arabamızla girmeye pek cesaret edemedik. Belki, 4×4 ler için güzel alternatifler olabilir.

Ulaşıma gelecek olursak, sanıyorum ki Hacıosman metrosu yakınına kadar geliyor. Biz kendi aracımızla gitmiştik ve hafta içi, otomobil fiyatı 13 TL’ydi.

Bu arada biz gittikten bir kaç gün sonra arkadaşım ailecek gitmiş ve 4 yaşındaki kızına örtünün üzerinde otururken kene yapışmış ve soluğu hastanede almışlar. 😥 Köpeğim olduğu için yakından biliyorum ki, bu sene ortalıkta kene çokça. O yüzden aman dikkat!

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın…

Şehir değiştirmesiyle birlikte mesleğine ara verip, farklı yerleri keşfetmeye daha fazla vakit ayıran, İstanbul'da bir İzmirli. :)

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir