HAFTANIN MEKANI

BAHÇEŞEHİR MANGAL

Herkese merhabalar. Epeydir yazı yazamıyorum çünkü malum, gündemimiz covid-19 virüsüyle epey meşgul. Dünya olarak sanki savaştayız. Her sabah bir bilim kurgu filmine uyanıyormuşum gibi geliyor. Eğer evde kalabilme lüksüne sahip olan şanslı kesimdeysek, yapacağımız şey çok net. Belli bir süre evden çıkmadan, kendimize, özümüze dönmenin tadını çıkarmak. Belirli bir kesim bunu çok iyi becerebilirken, bazıları da hiç bir şey olmamış gibi hala sokaklarda, et ete oturuyorlar.

Morallerin bozulmaya çok açık olduğu şu dönemde, bunu fırsata çevirmeye karar verdim ve hemen telefonuma bir dil programı indirdim. Deniz’den sonra ara verdiğim kitabımı elime aldım ve her gün için kendime okuma kotası koydum. Evde çılgınca temizlik yaptığım bir dönem de olmadı değil tabi 🙂 Günlerin birinde de bir baktım mutfaktan çıkamıyorum. En son bir sütlaç yapmışım ki, orduya yetecek kadar. 🙂 4 gündür 2 şer kase yiyoruz hala bitmedi, artık sütü çekildi iyice pilav oldu. 🙂 Neyse. Bugünler geçecek. İzleyecek pek çok film, dizi, belgesel varken, günümüzde bu kadar çok içerik üretici varken, aslında pek şanslıyız. Evde kalabilme lüksüne sahip olmak da en büyük şansımız bence. Dinlenmeden çalışan sağlık personellerini düşününce, gerçekten evde sıkılmak büyük bir lüks.

Bu süreçte yapabilirsem daha önce yazmadığım yazıları yazıp, üretmeye devam edeceğim. Rutin hayatımıza devam ediyor gibi davranmamız, bunalmamamız açısından önemli.

Neyse, konuyu iyice dağıtmadan ben mekan önerime geçeyim. Ne de olsa epey bir süre mekan önerisi yazamam. 🙂 Olmadı yemek tarifi veririm artık. 🙂

Bahçeşehir’de, şubat ayının sonlarında gittiğimiz Bahçeşehir Mangal, bana Seul seyahatimi hatırlattı. (Yazı sıralarımda yer alır kendisi. İnşallah yakında yazabilirim ama önce Seyşeller var.)

Seul’da tam da bu şekilde mangal kültürü çok yaygın. Ortada koca bir mangal ve tepesinde dev bir aspiratör. Siz kasaptan etlerinizi seçiyorsunuz, onlar gelip hazırlıyor. Sonrasında pişiriyorsunuz ve afiyetle mideye indiriyorsunuz. Benzer tarzda mangalı, Vietnam’da da yapmıştım. Hala okumadıysanız buraya! Bir de az daha farklısını sıcak taşla Seyşeller’de yaptık. O az daha sonraya 🙂

Bahçeşehir Gölet, İstanbul için kaçış noktası sayılabilecek bir yer. Hafta sonu kalabalığı olmadıkça, ben çok fazla seviyorum. İşte tam da göletin girişinde yer alan Bahçeşehir Mangal, size mangal keyfini kışın bile yaşatıyor. Kapalı mekanda mangal olur mu, her yer duman altı olur diyorsunuz ama yanılıyorsunuz. Baya kömürlü bir mangal yakmalarına rağmen, havalandırma sistemi o kadar iyi ki, hiç bir rahatsızlık duymuyorsunuz.

İlk olarak yiyeceklerinize karar veriyorsunuz, daha sonra onlar masanıza gelip mangalınızı hazırlıyorlar. Yiyecekleri getirip, gerisini size bırakıyorlar.

Bahçeşehir Mangal, Şubat 2020

Masalar bu şekilde. Dışarısı normal restoran şeklinde hizmet veriyor. Pişirip getiriyorlar. Biz işin keyfini çıkaralım dedik ve içeride oturduk. İlk fotoğrafta gördüklerinizi sipariş ettik. Bir kaç meze de söyledik. Genel olarak lezzetleri epey iyiydi. Servis ve sunum da güzel. Ancak restoran daha çok alkollü olarak hizmet verdiğinden sanırım, fiyatlar birazcık tuzluydu. Misafir ağırlamak için, uzun sohbetli akşam yemekleri için daha ideal olduğunu düşündüğüm restoranın, sınırsız kahvaltı hizmeti de var.

Bir sonraki haftanın mekanı yazım ne zaman, neresi olur bilemem ama tekrar görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın.

Adres: Bahçeşehir 1. Kısım, 34488 BAŞAKŞEHİR/Başakşehir/İstanbul

Telefon: 0212540 7474

Şehir değiştirmesiyle birlikte mesleğine ara verip, farklı yerleri keşfetmeye daha fazla vakit ayıran, İstanbul'da bir İzmirli. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir