HAFTANIN MEKANI

LOKANTA FERİYE

Herkese merhabalar… Bu haftanın mekanı, İstanbul’un en özel manzara noktalarından birinde yer alan Lokanta Feriye.

Evlilik yıl dönümümüz için güzel manzaralı bir yerde İstanbul’un tadını çıkarmak istedik. Biraz Zomato, biraz da Google araştırması yapınca Lokanta Feriye’nin manzarası ve ferahlığına vurulup orada karar kıldık. Ortaköy’ün göbeğinde yer alan Feriye Sarayı’nın konumu zaten tartışılmaz. Restoran hizmeti de ayrıca keyifli olmuş. Boğazın içinde, açık havada, keyifle sohbet edip, gün batımını izleyebileceğiniz, güzel yemekler ve özel kokteyllerin tadını çıkarabileceğiniz mekan için mutlaka önceden yer ayırtmanız lazım. Biz yaklaşık 10 gün kadar önceden yer ayırtmıştık. Hafta içi olmasına rağmen denize sıfır olan masaların hepsi doluydu. Hatta orta masalar da epeyce doluydu. Bana göre, boğaz keyfi yapmak istiyorsanız, önceden plan yapın ve tadını tam anlamıyla çıkarın.

Feriye Lokantası, Temmuz 2019

Gördüğünüz gibi manzara tartışmasız muhteşem. Yemeklerin lezzeti de bu güzelim manzaraya yakışır cinstendi. Biz ızgara deniz levreği, ahtapot ve mevsim salata tercih ettik. Porsiyonların bu tipteki “fine dining” restoranlara göre oldukça büyük olduğunu söylemeliyim. Biz balığı zor bitirdik.

Ahtapot ve levrek o kadar tadında ve sulu pişmişti ki, ağzınzıa attığınız her lokmada düşündüğünüz tek şey çabuk bitmemesi. Bana göre bu harika sunumlu ana yemek ve ara sıcağın yanında, mevsim salatası sınıfta kaldı. Lezzet olarak kesinlikle güzeldi, ancak bence sunum daha farklı olabilirdi. Yazının girişinde, lokantanın ayrıca kokteylleriyle meşhur olduğunu söylemiştim. Ben malum deneyemesem de, Gürhan manzaraya karşı kokteylini yudumladı. Kuzu kulağı cin, dediğine göre epey farklı bir lezzetmiş.

Feriye Lokantası, Temmuz 2019

Fiyatlara gelecek olursak, ortalamanın tabii ki de üzerinde. Değer mi? Özel günler için kesinlikle değer. Aldığınız hizmetin kalitesi ve manzaranın kusursuzluğu, romantik akşam yemeği düşünenler için ideal. Ortalama yemek fiyatları 100 TL civarı, kadeh şaraplar da 40 TL civarıydı.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. (Umarım arayı çok açmam. Malum artık evde işler epey yoğun 2 aydır 🙂 )

Hoşça kalın…

Şehir değiştirmesiyle birlikte mesleğine ara verip, farklı yerleri keşfetmeye daha fazla vakit ayıran, İstanbul'da bir İzmirli. :)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir