HAFTANIN MEKANI

MAHARET DÖNER&MANTI

Herkese merhabalar… Bu haftanın mekanı, lezzetiyle İzmir’e adını hızlı bir şekilde duyurmuş olan Maharet Döner. İstanbul’a taşındıktan sonra, İzmir’e açılan lezzet köşelerini tek tek gözüme kestirmiştim. (Obursam suçum ne? :P) Maharet Döner’de bunlardan biriydi ki, Mavişehir’e de şube açtıklarını duydum. Sağ olsunlar, ablamlar beni nasıl ağırlayacaklarını çok iyi bilirler. 🙂 Bir mayıs akşamında gelen yemek teklifini tabii ki de geri çevirmedim. 🙂

Maharet Döner’i, epeydir merak ettiğimi biliyorlardı ve en sonunda dayanamayıp oraya gittik. Akşam saat 9 gibi gittiğimiz restoranda, iftar telaşı bitmiş, herkes toparlanırken biz yeni bir başlangıç yaptık. Eniştem bamya çorbasıyla başlangıç yaparken, ben yoğurtlu-soslu döner söyledim. Ortaya meşhur tepsi mantısından söyledik. Yeğenim, sarma beyti kıvamında olan, ama içinde döner olan özel dönerden söyledi. Ablam da, bana uyup döner tercih etti ama beğendili olanından.

Yemek fotoğraflarını toplu olarak paylaştığıma göre yorumumu da toplu bir şekilde yazabilirim. 🙂 Önden istenilen bamya çorbası, gerçekten buz gibi geldi. Saat 10’da kapatacak olmalarının verdiği yorgunluktan mı, yoksa çorba kimse istemez nasılsa diye altını kapatmalarından mı bilemiyorum ama, lezzeti güzel olan bir çorba bu kadar kötü servis edilebilirdi. Geri yollamak zorunda kaldık ve ısıtıp tekrar getirdiler.

Tepsi mantısı ve dönere asla lafım yok. Lezzeti bir harikaydı. Biz çorbayı geri yollayınca, bütün yemekler ağız yakan sıcaklıkta geldi. 🙂

Sarma beyti stilindeki sarma döner fikri, iç malzemesinin dolgun olmamasından dolayı bana çok hitap etmedi. Belki de alışkanlıktan beyti kıvamında bir et aradığım içindi.

Ortaya ikram olarak, herkese ayrı, salata, patates kızartması getirmeleri hoştu. (İkram olayını severim 🙂 ) Bir de sosla turşu biber vardı.

Fiyatlara gelecek olursam, dönerler 30-35 TL civarındaydı. Çorbayı da tam hatırlamasam da 12 TL civarıydı.

Bir daha gider miyim? Kesinlikle! Tepsi mantısıyla döner arasında galiba tercih de yapamam. O kadar harikalardı.

Tatlı tercih etmedik çünkü Künefeci Sergen Usta sırada bekliyordu. 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın…

Maharet Döner&Mantı

Adres: Yalı, Kemal Baysak Bulvarı, No:9/C, Karşıyaka/İzmir

Telefon: 0232 374 38 38

Şehir değiştirmesiyle birlikte mesleğine ara verip, farklı yerleri keşfetmeye daha fazla vakit ayıran, İstanbul'da bir İzmirli. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir