HAFTANIN MEKANI

KÜNEFECİ SERGEN USTA

Herkese merhabalar… Bu haftanın mekanı, İzmir Bostanlı’da her akşam sıra beklenen, Künefeci Sergen Usta.

Daha önce size, haftanın mekanı köşesinde daha fazla İzmir lezzeti yazacağımı söylemiştim. Şimdi 2 ay kadar İzmir’de olacağıma göre, daha fazla gezip deneme şansım olduğundan, daha fazla İzmir yazısı gelebilir. 🙂

İstanbul’a taşındığımdan beri, İzmir’de epey lezzetli mekanlar açıldı diye duymuştum. Künefeci Sergen Usta’da, en merak ettiklerimdendi.

Künefeci Sergen Usta, İzmir, Mayıs 2019

Ocaklara sıra sıra dizilmiş çeşit çeşit künefeler oldukça iştah açıcı gözükürken, biz de 16 çeşit künefeden hangisini seçeceğimize karar vermeye çalıştık.

Sonuç olarak fıstıklı ve kaymaklı künefede karar kıldık. Künefeleri, tek, 2, 3, 4 veya 6 kişilik olarak hazırlatabiliyorsunuz. Ayrıca yarı yarıya, ya da 6’sı 1 arada gibi, farklı lezzetleri tek seferde tadabileceğiniz çeşitler de menüde mevcut.

Siparişler, masaya ikramlarıyla bir geliyor. Süt, meyve ve fıstık. Özellikle fıstıkları harika. Meyve ne alaka pek anlayamasam da, toplum olarak ikram kültürünü sevdiğimizden gözüme batmıyor. 🙂

Künefeci Sergen Usta, İzmir, Mayıs 2019

Künefeyi ana vatanında yemedim ama, kendisi en sevdiğim tatlılardan olur. Buradaki de epey iyiydi. Klasik künefe dışındakileri de mutlaka denemelisiniz. Kaymaklıyı daha çok sevdiğimi söyleyebilirim. (Yazının ilk fotoğrafı kendisi.) Zaten ben bu tip şerbetli tatlılara kaymağı çok yakıştırıyorum. Hele Adana‘da yediğimiz Tatlıcı Gönül Kardeşler’deki içi kaymaklı tatlılar… (Adana’ya yolunuz düşerse mutlaka o tatlı batağına düşün. 🙂 )

Künefeci Sergen Usta, İzmir, Mayıs 2019

Biz bir de kesme dondurmasını denedik. O da iyiydi. Ama Ağam’ın kesme dondurmasının üstüne tanımam.

Fiyatlar, çeşitlerine ve kişi sayısına göre değişmekle birlikte, tek kişilik 15-20 TL arası değişiyordu. Kesme dondurmanın da porsiyonu 12 TL kadardı.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın…

Şehir değiştirmesiyle birlikte mesleğine ara verip, farklı yerleri keşfetmeye daha fazla vakit ayıran, İstanbul'da bir İzmirli. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir