HAFTANIN MEKANI

ROOF MEZZE 360

Herkese merhabalar… Bu haftanın mekanı, manzarasıyla öne çıkan, Roof Mezze 360.

İstanbul’da, çatı katı, teraslı restoran kültürü diye bir şey var. Maalesef İzmir’de pek yaygın olmayan bu özellik, İstanbul’un eşsiz manzarasını tepelerden güzelce izlemeniz için bir fırsat.

Biz de doğum günüm için Sultanahmet bölgesindeki manzaralı çatı katı restoranlarından biri olan Roof Meze 360 ‘a gittik. Nisan ortası gibi olmasına rağmen hava o kadar güzeldi ki, ayırttığımız yer içeride olmasına rağmen terastaki masalardan birine geçtik.

Başlangıç olarak karışık meze tabağı söyledik. Menüde bu tabağın 2 çeşidi var. Birisi balık ağırlıklı, diğeri ise geleneksel Türk mezeleri. Biz ana yemek olarak testi kebabını seçtiğimizden, geleneksel mezelerde karar kıldık.

Roof Mezze 360, Nisan 2019

Meze tabağı bu şekildeydi. Şakşuka, çerkez tavuğu, patlıcan ezme, acılı ezme gibi bilindik mezeler vardı. Lezzetleri fena olmasa da, sunum küçük tabaklarda olsa daha hoş olabilirdi. Böyle çok cazibeli durmuyor gibi. 🙂

Güzel bir salata söyledik. Sonrasında da testi kebabı.

Testi kebabı, epeydir denemek istediğimiz bişeydi. Özellikle Sultanahmet çevresindeki pek çok turistik restoranda testi kebabını denemeniz mümkün.

Testinin içerisindeki sebzeyle karışık et, fırında uzun uzun pişiyor. Testinin ağzı ise hamurla kapalı. Bu sayede etler resmen lokum kıvamlı pişiyor. Servis yaparken tam bir şov izledik. (Merak edenler için İGTV’m de uzun videosu var.) Alevler içerisinde gelen testinin ağzını kırıp, içerisindeki muhteşem eti tabağa döktüler. Yanında pilav ve yeşil salatayla servis yapıldı.

Roof Mezze 360, Nisan 2019

Yemeklerin lezzetleri, manzara, mekanın atmosferi epey güzeldi. Tek Türk bizdik diyebilirim. Avrupalı turistler resmen akın etmiş ve günler öncesinden aramamıza rağmen anca akşam belli bir saat sonrasına yer bulabildik. Tavandaki el boyamaları, Kapalıçarşı tarzı avizeler de çok hoşuma gitti. Keşke tabaklar ve müzik de aynı şekilde Türk kültürünü yansıtsaydı. Tabakların hepsi birbirinden farklı, uyumsuz, pazarlarda çok görmeye alıştığımız seramik tabaklardı. Varaklı avizelerle uyumsuz duruyordu. Müzikler ise (muhtemelen turistlere yönelik olsun diye), Antalya otellerindeki animasyon gösterilerinin vazgeçilmezleriydi. Bir de son ses!

Bence hafif bir Türk müziği çalsa çok daha ilgi çekici olurdu.

Tripadvisor gibi sosyal platformlarda, en üst puan sıralamasında yer alan mekanın çalışanlarının yardımseverliği de öne çıkan diğer özelliklerinden.

Yediğimiz yemeklerin yanında, su, 2 kadeh şarap ve 1 ayran içtik. Hesap ise 324 TL geldi.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın…

Roof Mezze 360

Adres: Hoca Paşa, Seres Old City Hotel, Hüdavendigar Cd. no 25, 34420 Fatih/İstanbul

Telefon: 0212 520 19 63

Roof Mezze 360, Nisan 2019

Şehir değiştirmesiyle birlikte mesleğine ara verip, farklı yerleri keşfetmeye daha fazla vakit ayıran, İstanbul'da bir İzmirli. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir