ETKİNLİKLER

ZENGİN MUTFAĞI

Herkese merhabalar… Epeydir etkinlik köşesine bir şeyler yazmamıştım. Basit bir sebebi var ki bu aralar farklı koşuşturmalardan ne bu konser, ne bir tiyatro yüzü görür haldeydik. 🙂

Tiyatroya en son ne zaman gittiğimizi hatırlamaz bir haldeyken, Biletix’in instagram sayfasında yayınlanan hikaye resmen umut ışığı olmuştu. Şener Şen’in tiyatro sahnesine döndüğünü sanırım çoğunuz duymuşsunuzdur. Hem de 70’lerin sonlarında şehir tiyatrolarında oynayan Zengin Mutfağı oyunuyla. (Aynı zamanda 80’li yıllarda beyaz perdeye de taşınmıştı. Şener Şen tabii ki yine aşçı rolündeydi.)

Yaklaşık 1 yıldır bilet bulmaya çalışıp, satışa çıktığı saniye deneyip yine de alamayan ben, bu sefer de hikayede görünce bilet bulabileceğimi hiç düşünmeden siteye aheste şekilde tıkladım. Sonra bilet seçeneğine tıkladım. Tıkladığım 2-3 denemede yine bilet kalmadığı yazıyordu. 4. blokta küt diye bilet bulduğumda kalbim küt küttü. 21 Haziran tükenmişti. 22 Haziran da ben aldıktan hemen sonra tükendi.

Sene içerisinde Das Das Tiyatrosu’nda oynayan oyunun biletleri 60 TL civarı olup, salon da küçük olunca haliyle bilet bulamıyorduk. Mekan Harbiye olunca bilet fiyatları tabii ki katlandı ama değer mi değerdi.

Konusuna kısaca değinecek olursam, 15-16 Haziran 1970’te yaşanan işçi direnişinin, çok zengin bir ailenin yaşadığı köşkün mutfağındaki yansıması. Mutfağın aşçısı, uzun yıllardır aynı evde çalışan Lütfü Usta. (Şener Şen)

Olaylar sırasında, toplumun değişimini çok net bir şekilde anlatan oyun, çok klişe olacak ama güldürürken düşündüren cinstendi. Oyun bittiğinde tek bir kelime bile diyemedim.

Oyunculuklara zaten denebilecek hiç bir söz yok. Şener Şen, oyunu genç bir kadroyla oynamış ve hepsi de çok çok başarılılardı.

Ağustos ayında İzmir’de de oynanacak oyun için biletler hızla tükeniyor. Fırsatınız olursa kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın…

Şehir değiştirmesiyle birlikte mesleğine ara verip, farklı yerleri keşfetmeye daha fazla vakit ayıran, İstanbul'da bir İzmirli. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir