HAFTANIN MEKANI

MENNAN PASTANESİ

Herkese merhabalar… İzmir’e tam anlamıyla bahar gelemese de, çarşı çarşı gezmeye devam edip bu sefer de tarihi Kemeraltı Çarşısı’na doğru yolumu düşürdüm. Her ne kadar bu sefer bazı sebeplerden (!) dolayı söğüş yiyemesem de, Mennan fırsatını kaçırmadım. 🙂

Mennan, annemin daha ben yokken bile bayıla bayıla gittiği (yılını tabii ki söylemicem yaşım falan ortaya çıkar =P ), özellikle kazandibi ve has dondurmasıyla ün salmış tarihi bir pastane.

Biz de tabii ki annemle gidince en meşhur lezzetlerini yedik. Annem dondurmalı kazandibi, ben de dondurmalı keşkül yiyerek ziyafet çektik. (İstanbul’a kesin 1000 kilo döneceğim.)

Mennan Pastanesi, İzmir, Nisan 2019

Fotoğraftan da anlayabileceğiniz gibi, yemeye dayanamayıp yerken fotoğrafını çekmediğim aklıma gelmiş. 🙂 (Obur olmak zor zanaat.) Görüntü kirliliği için kusuruma bakmazsınız artık. Ben çok keşkül seven biri değildim ta ki burada yiyene kadar. Ancak her zaman kalbimdeki bir numaranın kazandibi üstü dondurma olacağını belirtmeden geçemeyeceğim.


Mennan Pastanesi, İzmir, Nisan 2019

Porsiyonların epeyce büyük olduğunu hesaba katmalısınız. Bizim dondurmalar az dondurmaydı mesela. En az 200 gram dondurma koymuşlar sağ olsunlar. 🙂

Bu arada menü oldukça zengin. Fırın sütlaç, tavuk göğsü gibi klasik sütlü tatlıların yanında, aşure, ayva tatlısı, ekmek kadayıfı da epeyce ağız sulandırır cinstendi. (Bir dahaki sefere kesin ayva tatlısı yiyeceğim. Gözüm kaldı.) Ayrıca kahvaltı servisi de olduğu da gözümden kaçmadı. 🙂

Fiyatlara gelecek olursak, sütlü tatlılar genelde 11 TL civarındaydı. Biz bu yediklerimize bir de su ekledik ve 36,5 TL hesap ödedik.


Mennan Pastanesi, İzmir, Nisan 2019

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle… Hoşça kalın…

Adres:
Alsancak Mahallesi, 899. Sk. No:30/A, 35250 Konak/İzmir

Telefon:

0232 483 22 80

Şehir değiştirmesiyle birlikte mesleğine ara verip, farklı yerleri keşfetmeye daha fazla vakit ayıran, İstanbul'da bir İzmirli. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir