HAFTANIN MEKANI

SAKIPAĞA DÖNER EVİ

Herkese merhabalar… Bu haftanın mekanı, Karşıyaka’da döner denildiğinde akla ilk gelen yer olan Sakıpağa Döner Evi.

İtiraf ediyorum, İstanbul’a taşındığımdan beri Karşıyaka Çarşısı’nı epeyce ihmal ediyorum. Ortaokul zamanlarımda, her hafta sonumu keyifle geçirdiğim çarşıya, şimdilerde 6 ayda bir gelir oldum. Hele ki çarşının en ünlü dönercisinde yemek yemeyeli yıllar olmuş.

Annemle yolumuz çarşıya düşünce, eski lezzetleri anmak istedim. (Ne de olsa sokağa çıkar çıkmaz bi şeyler yemeliydim 🙂 )

Küçükken dev döner rulosuyla her zaman dikkatimi çeken Sakıpağa’da, bir döner keyfi yapalım istedim. Tek porsiyon yoğurtlu soslu iskender söyledik. (İskenderle normal dönerin farkı bana göre hala yok ama neyse:) )

Sakıpağa Döner Evi, İzmir, Nisan 2019

Güzelim tereyağlı, soslu ve de yoğurtlu iskenderimi afiyetle yedim. Çok klişe olacak ama benim için gerçekten yılların eskitemediği bir lezzet olur kendileri. Bizim yemek için pek yerimiz kalmasa da, yolunuz düşerse mutlaka meşhur lor tatlılarından da yiyin. (Üzerine mutlaka kaymak da koydurun. Ne de olsa tatlı kendi başına az kalorili 🙂 ) Hatta Foça yolundaki dev outlet avmsine yolunuz düşerse harika köftesinden de tadın derim.

Fiyatları tek tek bilemiyorum çünkü başka şeyler de sipariş ettik. 2 tek döner, 2 dürüm, 2 ayran ve su için toplamda 84 TL ödedik. Ağustos itibariyle İzmir’de bir kaç ay kalacağımdan daha çok İzmir lezzeti paylaşabileceğim. Hatta belki de detaylıca bir İzmir gezi rehberi hazırlarım. (Tabii ki bir de lezzet rehberi 🙂 )


Sakıpağa Döner Evi, İzmir, Nisan 2019

Alsancak’ta ve Foça yolunda da aynı lezzetleri tatmanız mümkün. Ama kim ne derse desin benim favorim Karşıyaka şubesi. (Çünkü Karşıyakalıydı 🙂 )

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın…

Adres: Donanmacı Mahallesi, 1721. Sk. No:1/A, 35580 Karşıyaka/İzmir

Telefon: 0232 381 64 74

Şehir değiştirmesiyle birlikte mesleğine ara verip, farklı yerleri keşfetmeye daha fazla vakit ayıran, İstanbul'da bir İzmirli. :)

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir