İSTANBUL'UN KAÇIŞ NOKTALARI

ATATÜRK ARBORETUMU

Herkese merhabalar! İstanbul’un en popüler kaçış noktalarından olan Atatürk Arboretum’unu en harika zamanında gezme fırsatını yakaladım. Öncelikle yazmayı düşünmemiştim, o yüzden de üzerinden epey geçti ama “İstanbul’un Kaçış Noktaları” isimli bir kategori açıp bu tarz daha çok yer paylaşmaya karar verdim. 🙂


Atatürk Arboretumu, Kasım 2018

Atatürk Arboretumu, 40’lı yıllarda Bahçeköy’de kurulmuş, Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda yer alan, düzenlemesi muhteşem şekilde yapılmış, tam bir bitki müzesi. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, sadece cep telefonuyla bile özellikle sonbahar aylarında tablo gibi fotoğraflar çekmeniz mümkün.


Atatürk Arboretumu, Kasım 2018

Biz arabayla ulaştık ancak metroyla veya otobüsle de ulaşmak mümkün. Yenikapı-Hacıosman metro hattını kullanıp Hacıosman durağında inerseniz, Bahçeköy otobüsleri sizi buraya getirecektir. Ancak indikten sonra biraz yürümeniz gerekebilir.


Atatürk Arboretumu, Kasım 2018

Biz hafta içi gitmiştik ve yanlış hatırlamıyorsam giriş için kişi başı 5 yada 7,5 TL ödedik. Kapıda yazan uyarılarda gördüğüm kadarıyla, içeride profesyonel çekim yapmak istiyorsanız, (düğün çekimi vb. ) önceden özel izin almanız gerekiyor. Onun dışında fotoğraf çekimi serbest. Bir de içeride piknik yapmak yasak. Yiyecek ve içecek satışı olmadığını da söylemeliyim. Epey büyük bir yer olduğu için özellikle sıcak havalarda yanınızda su taşımanın faydası var.


Atatürk Arboretumu, Kasım 2018

İçeride en az 3-4 saat geçirebilirsiniz. Büyük bir gölet var ve onun kenarındaki banklarda manzaranın, sessizliğin ve huzurun tadını çıkarabilirsiniz. Tahminimce hafta sonu epey kalabalık olacaktır çünkü hafta içi bile bazı köşelerin fotoğrafını çekmek için sıra bekledik. 🙂 Daha çok üniversite öğrencilerinin tercih ettiği bu harika yerde, ayrıca lise öğrencileri de okul gezisi için gelmişti.

Her bir ağacın isimlendirilmesi, Yaşayan kuş türleri hakkında bilgi köşeleri oluşturulması epey güzel düşünülmüş.


Atatürk Arboretumu, Kasım 2018

İstanbul’un kargaşasından uzaklaşmak için şimdiye kadar gördüğüm en güzel yer! Eminim ilkbaharda da, kapıdan girişte çiçek kokularıyla karşılanırız.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın…

Şehir değiştirmesiyle birlikte mesleğine ara verip, farklı yerleri keşfetmeye daha fazla vakit ayıran, İstanbul'da bir İzmirli. :)

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir