YURT İÇİ SEYAHAT

GÜNÜBİRLİK ALANYA!

Kızıl Kule- Tersane, Alanya, Temmuz 2017

Temmuz ayının sonuna doğru, dinlenebileceğimiz klasik bir otel tatili için yolumuz Antalya’nın Kızılağaç bölgesine düştü. Anlatacağım kısım otel tatilimiz değil ancak kısaca çok memnun kaldığımızı söylemeliyim. Temizliğiyle, yemekleriyle, güler yüzlü ve deneyimli personeliyle beklentimizi oldukça karşıladı. Otelle ilgili daha detaylı bilgiye Buradan ulaşabilirsiniz.

Tatilimizi ayarladığımız tur firmasının günübirlik Alanya turu düzenlediğini öğrendik ve hemen kaydımızı yaptırıp bu fırsattan yararlanmaya karar verdik. Alanya’yı keşfetme, mağaraları ve meşhur Kleopatra Plajı’nı görme fikri bizi çok heyecanlandırdı.

Ertesi gün saat 9.30 civarında tur otobüsümüzle yola çıktık. Kızılağaç’la Alanya arası yolculuğumuz yaklaşık 1 saat sürdü. Günlük listemiz biraz kabarıktı.

  • Damlataş Mağarası
  • Kleopatra Plajı
  • Kızıl Kule ve Tersane
  • Dim Çayı (öğle yemeği çayın üzerinde)
  • Dim Mağarası
  • Tropikal meyve bahçesi ziyareti
  • Alanya merkezde geçireceğimiz serbest zaman

       İlk Rotamız: Damlataş Mağarası

Alanya, Temmuz 2017

Damlataş Mağarası Alanya’nın merkezine 3 km uzaklıkta. Girişi sahil kenarında ve bu kısımda turistlere yönelik hediyelik eşya standları ve  ufak bir kafe var. Manzara ise meşhur Kleopatra Plajı.

Mağaraya girmeden rehberimiz bazı bilgiler verdi. En çok ilgi çeken kısmı ise astım hastalığına yönelik olandı.

Damlataş Mağarası’nın havasının astım hastalığını tedavi ettiği söyleniyor ve şifa bulmak için gelen hasta sayısı da oldukça fazla. Bu amaçla gelen hastaların mağarada en az 21 gün geçirmeleri öneriliyor. Bu arada hastalar mağara girişine normalden çok daha az ücret ödüyor.

Damlataş Mağarası, Alanya, Temmuz 2017

Damlataş Mağarası, Alanya, Temmuz 2017

       Fotoğrafta da gördüğünüz gibi mağaradaki sarkıt ve dikitlerin oluşturduğu manzara eşsiz. İçeriye girdiğimde kendimi bir film setinde gibi hissettim. Böyle oluşumların doğal yollarla oluştuğunu düşününce akıl sınırlarımız zorlanıyor. Aydınlatma sınırlı olduğu için çok net görüntü alamadım ama içerisi muhteşemdi.

Mağarada yaklaşık yarım saatimizi geçirdikten sonra dışarıya çıkıp 2. rotamızı gezmeye başladık.

       2.Rotamız: Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı, Alanya, Temmuz 2017

         Kleopatra Plajı yaklaşık 2 km uzunluğunda ve Damlataş Mağarası’na giden güzel sahil yolunun belli bir bölümünde bize eşlik etti. Plajın kumu bembeyaz ve çok ince bir yapıya sahip. Mavi bayraklı çok temiz bir denize sahip olan plaj halka ve turistlere açık ve ücretsiz. İsterseniz şezlong ve şemsiye kiralayarak da gününüzü değerlendirebilirsiniz. Biz turla gezdiğimiz için denize girme fırsatını bulamadık ancak mutlaka bu masmavi suların tadını çıkarmalısınız.

Kleopatra Plajı, Alanya, Temmuz 2017

      Efsaneye göre  Mısır kraliçesi Kleopatra denize girmek istediğinde bu plajı tercih ediyormuş. Akdeniz üzerinde çıktığı seferlerde de mutlaka uğradığı ve vakit geçirdiği bir yermiş. Bu sebepten plaj kraliçenin ismiyle anılıyormuş.

         3. Rotamız: Kızıl Kule ve Tersane

Kızıl Kule- Tersane, Alanya, Temmuz 2017

Alanya Kalesi’nin yer aldığı dağın sahil kesiminde yer alan Kızıl Kule, limanı, tersaneyi ve Alanya Kalesi’ni denizden gelecek saldırılara karşı koruması amacıyla Selçuklu hükumdarı I.Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmış. Sekizgen olarak inşa edilen kulenin heybetli görüntüsü dillere destan. Dik merdivenleriyle yukarıya çıkmak epey zorlayıcı olsa da bu 5 katlı kulenin her katının manzarası ayrı ayrı görülmeye değer.

 

Kızıl Kule, Alanya, Temmuz 2017

 

Alanya’nın en turistik yerlerinden biri haline gelen Kızıl Kule’ye tırmanmak epeyce zorluydu. Tıkana tıkana, öfleye pöfleye tırmandığım merdivenlerin sonucunda ulaştığım manzarayı ise kelimelerle değil fotoğraflarla anlatmaya çalışayım.

Kızıl Kule, Alanya, Temmuz 2017

Kızıl Kule, Alanya, Temmuz 2017

Kızıl Kule, Alanya, Temmuz 2017

 

         Kızıl Kule ile aynı bölgede döneme ait bir tersane ve tophane de yer alıyor. O zamana ait bazı araç gereçlerin sergilendiği gibi o dönemi yansıtan günümüzde yapılmış bazı malzemeler de sergileniyor. Sergilenen araç gereçlerin bir çoğu gemilere ve tersaneye ait ancak bir bölümde gönye ve pergel gibi malzemeler de sergileniyor. Ayrıca duvarların birinde de günümüze ait bir yıldız haritası yer alıyor. Buda bize o dönemde yaşayan insanların astronomiyle ilgilendiğini gösteriyor.

Koçbaş, Kızıl Kule, Alanya, Temmuz 2017

 

 

Kızıl Kule, Alanya, Temmuz 2017

Tersane, Alanya, Temmuz 2017

Kızıl Kule ve Tersane turumuz kan ter içinde sürdü. Hava çok sıcak olduğundan dolayı epeyce zorlandık ama inanın bu manzaraya değdi.

 

      4.Rotamız: Dim Çayı

Turun başından beri rehberimizin en çok anlattığı şeylerden biri Dim Çayı’nın suyunun ne kadar soğuk olduğuydu. Adamcağız bizi sürekli tembihledi.

-Suya hemen atlamayın, sakin sakin alışa alışa girin.

– Kalp hastaları varsa suya girmesin.

-Suyun sıcaklığı 15 derece kadar içerisinde duramazsınız.

-Ciddi bir akıntı olduğundan yüzmeyi iyice bilmeyenler lütfen suya girmesin de falan da filan.

Bu konuşulanlardan sonra kesinlikle yüzecektik. 🙂 Ama öncesinde aç karnımızı doyurmaya karar verdik. Öğle yemeği için konakladığımız yer Dim Çayı yolunun sonlarında kalan Pınarbaşı Restoran.        Çay boyunca sıra sıra restoranlar var ve bu restoranların hepsi size suyun üzerinde yemek yemeyi vadediyor. Hemen hemen hepsinde de suya girebilmeniz için tasarlanmış alanlar mevcut. Bu bölgede restoranlar genelde fix menü şeklinde çalışıyor. Açık büfe olarak alabileceğiniz meze, makarna, pilav, salata ve meyvenin yanına sıcak olarak ızgara alabalık ya da tavuk tercih edebiliyorsunuz. (Köfte de var mıydı hatırlayamadım.) İçecekler ise ekstra. Bu bölgede alabalık çok popüler olduğundan dolayı biz alabalık yemeyi tercih etmiştik.

Pınarbaşı Restoran, Dim Çayı, Alanya, Temmuz 2017

 

Yemek yediğimiz bölümler çayın üzerindeki tahta köprüde localar şeklindeydi. Localar yer sofrası şeklinde düşünülmüş. Bağdaş kurarak yemek yiyorsunuz. Sanki çayın üzerinde bir saldaymışsınız gibi. Eğer isterseniz üst kısımlarda manzaralı yerler de mevcut. Tercih sizin.

Yemekten bahsettiğime göre gelelim şu meşhur Dim Çayı’na.

Pınarbaşı Restoran, Dim Çayı,Alanya,Temmuz 2017

Suyun etrafındaki yeme yerlerinde grup grup insanlar ne yapıyorlar acaba diye düşünüp durduktan sonra bir  baktık ki biz de öylece durmuşuz, suyu seyrediyoruz. Önce bi ayağımızla başlayalım dedik. Suya dokunur dokunmaz oflamalar poflamalar zorlanmalar. 🙂 Ayağımızı suda ne kadar tutabildik diye sorarsanız 1, hadi bilemediniz 1,5 dk derim. (Aslında 10 saniyeyi geçememişlerdi.  🙂 )

 

Dim Çayı, Alanya, Temmuz 2017

 

Ben yaklaşık 15 sn de pes edip ayaklarımı sudan çıkardığımda belli bir süre kendilerini hissedemedim. Bence su kesinlikle 15 dereceden daha soğuktu. Gürhan biraz daha kalabildi ama ikimizin de o “Kesin yüzeriz.” iddiaları yerini “Yüzmesek daha iyi, yüzersek nasıl kuruyacağız zaten.” laflarına bıraktı. 🙂

 

Pınarbaşı Restoran, Dim Çayı, Alanya, Temmuz 2017

Pınarbaşı Restoran, Dim Çayı, Alanya, Temmuz 2017

       Üst fotoğraftaki teyzeler saatlerce öyle bikiniyle oturdular. Sarı mayolu bey ise suya atladı ve saniyesinde çıkıp koşması bir oldu. 🙂

       Dim Çayı maceramız da sadece el yüz ayak yıkayarak son buldu. Bir de güzel bir alabalık yemiş olduk. Sonrasında hemen yola koyulup Dim Mağarası yolunu otobüsle tırmanmaya başladık.

       5.Rotamız: Dim Mağarası

Dim Mağarası, Alanya, Temmuz 2017

       Rehberimizin anlatımına göre Dim Mağarası’nı 90’lı yıllarda bir çoban dağda keçisini ararken keşfetmiş, yetkililere haber vermiş ve 99 yılında Turizm Bakanlığı mağaranın açılışını yapmış. Yine rehberimizin söylediğine göre mağaranın işletimi Ankaralı bir iş adamına aitmiş ve özel bir mağaraymış.

       Mağara Türkiye’nin bilinen 2. büyük mağarası. Bilinen kısmı 410 m civarı olsa da ziyarete açık kısmı 360 m. İçerisi tamamen merdivenlerle geziliyor,o yüzden biraz yorucu. Sıcaklık sene boyunca 18 derece civarında.

       Kapıdan girdiğinizde sizi 2  seçenek karşılıyor. İlki 360 m olan uzun parkur. Diğeri ise kısa parkur. (Net hatırlayamıyorum ama sanırım 50 m civarındaydı.) Biz tabii ki uzun olanı seçip hemen yürümeye başladık.

       Mağara çok kalabalıktı. Her sarkıt ve dikitle selfie çekmeye çalışan bağıra çağıra konuşan bir  gruba denk geldik. Mağaranın orta bölümlerinde bir beyefendi geziye güzellik katmak için ney çalıyordu. Zorlukla ilerlerken dinlendirici neyin sesiyle huzura erdik.

        Dip not olarak,  basamaklara dikkat etmeniz gerektiğini söylemiş olayım. Nem ve yıpranmışlık  bazılarını tehlikeli hale getirmiş.

Dim Mağarası, Alanya, Temmuz 2017

Dim Mağarası, Alanya, Temmuz 2017

       Mağaranın içindeki sarkıt ve dikitleri bir çok şekle benzetmeniz mümkün. Hatta bir kaç tanesi isimlendirilmiş. “Baykuşlar” ve “Anne ve Çocuğu” en popülerlerden.

Dim Mağarası, Alanya, Temmuz 2017

        Mağaranın sonundaki küçük göl bence çok etkileyiciydi. Zaten herkes gölle fotoğraf çekmek için birbirini ittirip duruyordu. 🙂

        Dik merdivenleri gerisin geri tırmandıktan sonra çıkışa ulaştık. Mağaranın giriş çıkış kısmının yan tarafında muhteşem bir manzaraya sahip bir kafe mevcut. Kafede çeşitli yemeklerin yanı sıra içecekler ve dondurma da var. Kafenin ilerisinde ise hediyelik eşyalar satan dükkanlar var.  Biz biraz manzara izledikten sonra dönüş yoluna geçtik. Diğer rotamız tropikal meyve bahçesi.

Dim Mağarası Manzarası, Alanya, Temmuz 2017

      6. Rotamız: Meyve Bahçesi

       Dim Mağarası’nın yolunda meyve satan sıra sıra tezgahlar vardı. Turumuzun içerisindeki meyve ve keçiboynuzu pekmezi tadımı ilgimizi en çok çeken etkinlikti. (Çünkü gittikleri her yerde her şeyden tıka basa doyana kadar yiyorlardı. Bkz; Mauritius😂) Şunu söylemek isterim ki meyvelerin hepsinin tadı enfesti. Ayrıca muzların şekli de görmeye alıştığımızdan daha farklıydı.

 

Meyve Tezgahı, Alanya, Temmuz 2017

       Çeşit çeşit meyvelerin bulunduğu tezgahın arka tarafında üzeri meyve ikramıyla dolu masalar vardı.Bazı tropikal meyvelerin yanı sıra yerli muzların ve karpuzun da tadına baktık.

Meyve Tadımı, Alanya, Temmuz 2017

       Masamızdaki meyvelerden soldaki kavun gibi dilimli olan pepino. Üst kısımdaki turuncumsu olan kaktüs meyvesi. Sarı kirazımız, eriğimiz, incirimiz, karpuzumuz ve yerli muzumuz vardı. Birde güzel çıtır fıstıklar.

 

 

       Güzelim meyveleri yememiz yetmiyor gibi güzel bir keçi boynuzu pekmezi de hüpletip tekrar yola çıktık.

 

       Son Rotamız: Alanya Merkez

       Alanya gece hayatıyla ünlü bir yer olduğundan gündüz sokaklar bomboştu. Hava cidden sıcak ve çok nemliydi. Çok yorgun olduğumuzdan pek gezemedik. Sadece çarşıyı ve pazarını dolaştık. Sahilde yürüdük. Süremiz zaten 1 saat kadardı. Gece tekrar gelip eğlenceleri keşfetmek istesek de yorgunluktan mahvolduğumuzdan otelden çıkamadık.

Tersane, Alanya, Temmuz 2017

       Kızıl Kule ve Tersane’yi gezerken denizdeki gezi tekneleri dikkatimizi çekmişti. Özellikle turistleri çekmek için süslü püslü tasarımların yapıldığı tur tekneleri gerçekten ilgi çekiciydi. Rehberimizin dediğine göre Alanya, çok eskiden korsanların uğrak yeriymiş. Bu sebepten gemilerin çoğu korsan gemisi olarak dizayn edilmiş. Korsan dediğimizde aklımıza en çok Karayip Korsanları serisi geldiğinden dolayı gemilerin çoğu bu şekilde süslenmiş. Merkezde bu gemileri daha yakından inceleme fırsatımız oldu.

Alanya, Temmuz 2017

Alanya, Temmuz 2017

       Alanya’nın çarşısı da Kuşadası, Bodrum ve Marmaris’teki çarşılar gibi klasik turist çarşısı. Bol bol hediyelik eşya ve giyim satan mağazalar var. Akşama doğru  (Gündüz sıcaktan gezemedik.)  rahatça gezebilirsiniz.

       Akşamüstü 17.00 gibi turumuz bitti ve otele dönmek için yola çıktık. Tur yorucuydu, hava çok sıcaktı ama hepsine değerdi. Eğer yolunuz Antalya’nın Side taraflarına düşerse mutlaka Alanya’yı görüp gezmelisiniz. Hatta bir gece kalıp gece hayatını da görmek eğlenceli olacaktır.

       Biz bir güne bu kadar çok şey sığdırdık ve iyi ki gelip görmüşüz dedik. Size de mutlaka tavsiye ederim. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

Alanya, Temmuz 2017

 

 

Şehir değiştirmesiyle birlikte mesleğine ara verip, farklı yerleri keşfetmeye daha fazla vakit ayıran, İstanbul'da bir İzmirli. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir