ETKİNLİKLER

TEKNOFEST: İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali

Bu sene 23 Eylül tarihinde başlayıp 4 gün boyunca süren Teknofest, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, İstanbul’un yeni havalimanı olan İstanbul Havalimanı’nda gerçekleşti. Havalimanı, o kadar büyüktü ki, araba park alanından festival alanına gitmek için, ücretsiz hizmet veren otobüsleri kullanmak durumunda kaldık. Ücretsiz olarak gerçekleşen etkinliğe ilgi büyüktü.

Teknofest, Eylül 2018

Festivalde savunma sanayine ait ürettiğimiz yerli uçaklar ön plandaydı. Pek çok askeri ve sivil hava araçlarının sergilendiği festival alanında, Türk Hava Yolları’nın Airbus A321 tipi uçağı da, gezmek isteyenlere kapılarını açtı.

Havacılık kısmının dışında, büyük teknoloji markaları da standlarında yeni ürünlerini tanıttılar. Ayrıca çocuklar için düzenlenen bölümlerdeki robot etkinlikleri ilgi çekiciydi.

Teknofest, Eylül 2018

Festivalde savunma sanayine de geniş yer verilmişti. Özellikle Aselsan standı epey yoğundu.

 

Teknofest, Eylül 2018

Festivalde yerli üretim helikopterlerle yapılan harika gösteriler vardı. Ayrıca Dünya Drone Şampiyonası Final Yarışları da festivalde öne çıkan etkinliklerdendi.

Solo Türk, festivale özel olarak hünerlerini sergilerken, Türk Yıldızları’nın Türk Hava Yolları’nın Boeing 777 tipi uçağıyla yaptığı gösteri hafızalara kazındı.

Teknofest, Eylül 2018 (Fotoğraf TRT Haber internet sitesinden alıntıdır.)

Ben o ana, eve dönüş yolunda tanıklık edebildim. O yüzden fotoğraf çekemedim. İzlediğim en heyecanlı ve en güzel hava şovuydu. Ayrıca bu gösteriyle Türk Yıldızları ve Türk Hava Yolları bu kadar yakın uçuş gerçekleştirerek bir ilke de imza atmış oldular. Türk Hava Yolları’nın sosyal medya hesaplarından da düzenlenip yayınlanan videoyu izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz. Tüyleri diken diken eden cinsten.

Festival çok kalabalık olmasının dışında çok keyifli ve dolu doluydu. Ben kalmasam da, geceki konserlere de ilgi çok büyükmüş. Festival alanına İstanbul’un çeşitli noktalarından ücretsiz ulaşım da sağlandı.

Güvenlik önlemlerinin üst düzeyde olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Kapıdan giriş yaparken, barkod okutma sistemiyle geçiyordunuz. Cep telefonunuzdan doldurduğunuz bir form sonucunda telefonunuza gelen karekod ile içeri  geçişiniz sağlanıyordu.

Dediğim gibi, çok kalabalık olması dışında harika bir etkinlikti. Umarım devamı gelir. 🙂

Bir sonraki yazımda tekrar görüşmek üzere. Hoşça kalın…

 

Şehir değiştirmesiyle birlikte mesleğine ara verip, farklı yerleri keşfetmeye daha fazla vakit ayıran, İstanbul'da bir İzmirli. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir