HAFTANIN MEKANI

LİMANDA BALIK RESTORAN

Herkese merhabalar… Bu haftanın mekanı, Sarıyer’de denize sıfır konumuyla dikkat çeken balık restoranı Limanda. Zomato ‘da yüksek puanlara sahip olan restorana bu hafta içinde gitme fırsatı bulduk. Hafta içi olmasına rağmen deniz kenarındaki masaların hepsinin dolu olduğunu söylemeliyim. Biz bir gün öncesinden yer rezervasyon yaptırmıştık. Özellikle haftasonu için rezervasyon yaptırmanın iyi bir fikir olacağını düşünüyorum. 🙂

Limanda Restoran, Eylül 2018

Biz saat 20’ye doğru restorandaydık. Kapıda vale hizmeti mevcut. Böylece park yeri aramakla uğraşmadık.

Soğuk meze tepsisinde balık restoranında olması gereken pek çok çeşit mevcuttu.

Limanda Restoran, Eylül 2018

Biz deniz börülcesi, ofroz (Orfoz balığı değil, levrekle yapılan bir soğuk mezeymiş.) , acılı ezme ve yoğurtlu patlıcan siparişi verdik. Birer parça da peynir geldi. Ortaya yeşil bir salata da söyledik. Değmeyin keyfimize. 🙂

Limanda Restoran, Eylül 2018

Ofroz denilen soğuk mezeyi ilk defa denedim. Levrek balığının susamlı bir kaplamayla kızartılmış ve soğumuş halinden yapılmış. Balzamik sirke ve bol zeytinyağıyla tatlandırılmıştı. Çok ama çok beğendim. İyi ki denemişim dediklerimden oldu kendileri.

Deniz börülcesi, yoğurtlu patlıcan ve acılı ezme de her zaman yediğimiz lezzetlerden olmasına rağmen lezzeti çok iyiydi. Çok taze hazırlanmış olduğu belli. Yoğurtlu patlıcan tepside olmamasına rağmen sağ olsunlar bizi kırmayıp hazırladılar.

Birer kare mısır ekmeği de getirdiler. Mısır ekmeğinin hasını Trabzon‘da yeme fırsatı bulduğum için bu mısır ekmeğini pek beğenemedim. Daha tok bir hamur beklentim vardı.

Salata ise tazecikti ve büyük özenle hazırlanmıştı.

Muhabbet, sohbet derken epey bir süre geçti. O arada masamıza yavaş yavaş ara sıcaklar istedik. İlk olarak kalamar tava geldi. Daha sonra ise farklı şeyler denemek istedik ve restoranın önerisiyle balık mantısı ve patlıcana sarılı balık yedik.

Kalamar tava her balık restoranının vazgeçilmezi ve burada da çok lezzetli yapmışlardı. Ama balık mantısı ve patlıcanlı levreğe BA-YIL-DIM! Patlıcanın üzerindeki o harika sos ise bence yemeğe damgasını vurmuştu. Yolunuz düşerse mutlaka mantı ve patlıcan sarmaya bir şans verin.  İnanın pişman olmayacaksınız.

Gece boyunca en hoşuma giden şeyse boğazdaki balıkları ekmekle beslemekti. Karanlık olduğu için fotoğrafını yakalayamadım ama balık yoğunluğu o kadar fazlaydı ki, bir parça ekmek için deli gibi kapışıyorlardı. 🙂

Harika bir kavun yedikten sonra fırında helva istedik. Kavun yetmeyince bir de meyve sipariş ettik.

Limanda Restoran, Eylül 2018

Bence her balık sofrası fırında helvayla taçlandırılmalı. Üstünü bol fındık,fıstıkla süslemişler ve çok da yakışmış.

Böyle güzel yemeklerin yanında da 35’lik rakı sipariş ettik. Hesaba gelecek olursak, kişi başı 110 TL ödedik. Bence her şey çok iyiydi yalnız sadece kalamar tavayı pahalı buldum. 1,5 porsiyon kalamar 60 TLydi. Onun dışında hesap fena değildi.

Limanda Restoran, Eylül 2018

Restoranda aldığımız hizmet dört dörtlüktü. Tekrar gider miyiz? Kesinlikle! En hoşumuza giden şey ne diye soracak olursanız Atatürkçü olması! Her duvarı farklı portreleriyle süslemişler. Çok hoştu.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle… Hoşça kalın…

 

Adres: Yeni Mah., Yenimahalle Cad., No:118/A, Sarıyer, İstanbul, Türkiye Cumhuriyeti
Telefon: +90 212 262 01 04, +90 212 242 10 24

 

Şehir değiştirmesiyle birlikte mesleğine ara verip, farklı yerleri keşfetmeye daha fazla vakit ayıran, İstanbul'da bir İzmirli. :)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir